Yin Yang w ludzkim zrozumieniu
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej symbol harmonii pomiędzy energią i materią; energią męską i żeńską; przenikaniem i uzupełnianiem się świata materialnego ze światem duchowym – energetycznym.
Yin i Yang jest koncepcją uniwersalną umożliwiającą zrozumienie wszelkich zjawisk. Począwszy od budowy atomu, składającego się z protonu, elektronu i neutronu. Jak również wpływów makrokosmosu na funkcjonowanie człowieka na naszej planecie, oraz samej planety.
Pojęcia ducha – duszy – umysłu – Shen oraz energii – Qi (Yang Qi) są w TMC pojęciami medycznymi, używanymi do rozumienia zjawisk mających swoje oddziaływanie w przestrzeni energetycznej, które nieodzownie przenikają się z procesami natury strukturalnej. Yin i Yang są zawsze razem. Energia (w rozumieniu kinetycznym) porusza materię, nadaje pędu do działania; materia utrzymuje energię w swojej strukturze, tworzy przestrzeń w postaci formy, która jest ożywiana – uduchowiana przez Qi.
W medycynie zachodniej mamy szereg systemów składających się na strukturę ciała człowieka … I tak idąc od najbardziej Yin, najważniejsze z nich, są to: układ kostno-stawowy, ścięgnisto mięśniowy, krwionośny, trawienny, moczowy, limfatyczny, oddechowy i nerwowy. Uporządkowane tutaj w szeregu od najbardziej skoncentrowanego materialnie do najsubtelniejszego, jakim jest układ nerwowy.
Medycyna chińska 4 tysiące lat temu, rozpoznała jeszcze jeden fundamentalny system – energetyczny. Stąd pojęcie Qi – energii. Najbardziej subtelnego fenomenu, na którym TCM opiera całą swoją naukę.
W ciele człowieka, Qi porusza się wewnątrz meridianów (Jing Mai). Dywergentne odgałęzienia (Jing Bie) przenikają wszystkie układy fizyczne i dostarczają energię do organów. Jest to swoista matryca na której ulokowane jest nasze ciało i w którym odbywają się jego procesy fizjologiczne.
Qi porusza krew, krew utrzymuje Qi. To stwierdzenie w bardzo prosty sposób obrazuje relacje Yin-Yang. Qi przechowywana jest we krwi, mięśniach, ścięgnach oraz organach, a jej zagęszczona forma znajduje się w szpiku, kościach (Yuan Qi). Dlatego tak wielkie znaczenie ma odpowiednie odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej ilości i jakości krwi. Często mylnie myślimy, że kiedy nie mamy siły, czujemy się słabo, to nie mamy „energii”. Często szczególnie u kobiet wynika to z niedoboru krwi (Yin).
Qi poprzez swoją aktywność (cecha Yang) umożliwia funkcjonowanie organów, dlatego bezpośrednio bierze udział w produkcji krwi, szpiku, nasienia, szlachetnych płynów ciała takich jak płyn mózgowo rdzeniowy oraz innych składowych organizmu. Umożliwia transformację i wchłanianie pokarmów – Gu Qi. Dlatego by zachować zdrowie, nasze działania – nasza energia powinna być ukierunkowana na stworzenie jak najlepszych warunków do produkcji krwi.
Dlaczego chorujemy?
Stan chorobowy wynika z nierównowagi Yin i Yang. Niedobór bądź nadmiar któregoś z czynników tworzy stan patologiczny i stąd tzw. zastoje Qi – przerwy w swobodnym obiegu Qi w meridianach, które w długotrwałym okresie tworzą zastoje krwi… również w organach. Zastoje doprowadzają do nagromadzeń, w których tworzą się stany zapalne, które doprowadzają do zmian funkcjonalnych i strukturalnych poszczególnych miejsc w ciele oraz organów. Dlatego w medycynie Chińskiej bardzo dużą uwagę przykłada się na profilaktykę zdrowia – Yang Sheng – utrzymywanie i wzmacnianie życia. Służą do tego ćwiczenia energetyczne takie jak Qi Kung, Tai Chi, medytacja, odpowiednie odżywianie, aktywność oraz wypoczynek.
Dlaczego zrozumienie tego jest tak ważne?
Dla osiągnięcia harmonii, dobrego samopoczucia i prawdziwego szczęścia, które wynika z fizjologicznego stanu naszego ciała, oraz spokoju ducha w nim przebywającego. Można by posłużyć się stwierdzeniem „W zdrowym ciele zdrowy duch” jednak patrząc bardziej wnikliwie, stwierdzenie to powinno brzmieć: „ze zdrowego ducha – zdrowe ciało”.
Jak zatem osiągnąć harmonię? Odpowiada na to pytanie Huang Di – Żółty Cesarz, w Kanonie Medycyny Chińskiej
„Zdrowie i dobrostan może osiągnąć tyko ten, kto zachowuje ześrodkowany umysł, wystrzega się marnotrawienia energii, dba o nieustanny przepływ Qi i Krwi, utrzymuje harmonijną równowagę Yin i Yang, dostosowuje się do zmieniających się pór roku i makrokosmicznych wpływów oraz odżywia się tak, by zapobiegać chorobom. Oto droga do długiego i szczęśliwego życia” – Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza.
Autor artykułu, Piotr Radomski
Serdecznie zapraszam mieszkańców Goleniowa i okolic, do korzystania z usług w zakresie akupunktury, ziołolecznictwa oraz konsultacji związanych z profilaktyką zdrowia. Gabinet czynny od poniedziałku do piątku. Rejestracja telefoniczna 692 998 996